Robocup 2018 v Montreale

Od 16. do 22. júna sa v kanadskom Montreale konalo celosvetové kolo súťaže Robocup. 4000 študentov z 35 krajín súťažilo alebo prezentovalo svoje projekty, a medzi nimi sme boli aj my.

Robocup je svetová organizácia, zameraná na podporu výskumu a rozvoja v oblastiach robotiky a umelej inteligencie. Veľkými cieľmi vyzýva súťažiacich študentov k spoločnému, a rýchlemu pokroku v daných oblastiach. Každý rok sa títo študenti stretnú na inom mieste a súťažia medzi sebou, a navzájom sa posúvajú ďalej.

Súťažili sme v kategórii Rescue Maze, ktorá patrí medzi juniorské súťaže (súťaže určené pre stredné školy). Podstata sa približuje k reálnej situácii, kde by robot mal preskúmať neznámy nepriaznivý terén, identifikovať rôzne typy obetí, doručiť im lekárničky a úspešne opustiť zónu. V tejto kategórii sme získali 3. miesto z 23 tímov.

Druhou časťou našej kategórie sú takzvané “supertímy”. Priamo na súťažisku sa náhodne vylosujú dvojice tímov. Zadá sa nová úloha, ktorú súťažiaci musia riešiť v krátkom čase a len s prostriedkami, ktoré majú pri sebe. Dôležitá je tiež spolupráca s druhým tímom, ktorý nehovorí rovnakým rodným jazykom. My sme boli v dvojici s tímom Huangpu z Číny, s ktorým sme spoločne získali 1. miesto.

Jedna z našich individuálnych jázd v Montreale.